Protyka (18.01.19)

pjatk, 18. januara 2019 spisane wot:

Pjatk 18. a 19.1.   Pjerjodrěće na Rownjanskim Njepilic statoku (stajnje wot 13 hodź.)

Pjatk 18. do 27.1.   Mjezynarodny zeleny tydźeń w Berlinje

Pjatk 18.1. 19:30 Premjerne předstajenje ptačokwasneho programa SLA „To tla wěrno njej’!“ na Choćebuskim komor­nym jewišću

Sobotu 19.1. 9:00 Hłowna wólbna zhromadźizna župy „Jan Arnošt Smoler“ w Budyskim Serbskim domje

  10:00 Dźeń wotewrjenych duri na Kulowskej Wyšej šuli „Korla Awgust Kocor“ (hač do 13 hodź.)

  15:00 Dźeń wotewrjenych duri na Wóslinčanskej Ewangelskej srjedźnej šuli

  16:00 Předstajenje ptačokwasneho programa SLA „To tla­ wěrno njej’!“ w Hochozy

  17:00 Mjezynarodny dźeń kultury w Miłočanskej skale Při Krabatowym kamjenju

  18:00 Rejwanski wječor „Kaž na kwasu“ z kwasnej jědźu a zabawu w Šunowskej Fabrikskej hospodźe

  19:00 Kubłanski wječor „By swět měrniši był bjez nabožinow?“ ze starobiskopom Joachimom Reineltom na Kulowskej Bosćanowej žurli

  19:30 Koncert k nowemu lětu z Heidemarju Wiesnerec na žurli Budyskeho Serbskeho muzeja

Njedźelu 20.1. 10:00 Mjezynarodny dźeń kultury w Miłočanskej skale Při Krabatowym kamjenju

  16:00 Předstajenje ptačokwasneho programa SLA „To tla­ wěrno njej’!“ w Nowej Niwje

Protyka (11.01.19)

pjatk, 11. januara 2019 spisane wot:

Pjatk 11.1. 19:00 Serbski krosnowar Achim Mič přednošuje wo swo­jich dožiwjenjach w Africe pod hesłom „Na ju­hu Afriki“ w Kulowskej Třělerni

  19:45 Čitanje z knihi „Weißer Stein – Ein Oberlausitzer Mordprozess ohne Leiche“ z awtorom Christianom Schultzu w Chróšćanskej putniskej hospodźe

Sobotu 12.1. 9:00 Hwězdni spěwarjo ducy po Worklecach

  10:00 Swinjorězanje na Rownjanskim Njepilic statoku

  10:00 Dźěłarnička Serbskeho sejma wo refleksiji interne­je a eksterneje komunikacije, předewšěm wo jednanskim porjedźe sejma; we Wětošowskim wobydlerskim domje

  13:00 3. zjawne posedźenje Serbskeho sejma we Wětošowskim wobydlerskim domje

  16:00 „Ćeta Monika bajku baje“ z Moniku Gerdesowej w Chróšćanskej putniskej hospodźe

  18:00 Nowolětny koncert SLA na Mortkowskej (Mortka) Jakubecec twjerdźiznje

  19:30 „Magic dreams“ – pěskowe molerstwo z Ellu Winter­ w Kamjenskim hotelu Město Drježdźany

  20:00 Zahajenje slěda lětušich wosebitych koncertow Heidemarje Wiesnerec na spočatku lěta „Slědy – Spu­ren“ w Berlinskej Wili Schwartzsche

Njedźelu 13.1. 16:00 Koncert Heidemarje Wiesnerec k nowemu lětu na žurli Wojerowskeho hrodu

Protyka (04.01.19)

pjatk, 04. januara 2019 spisane wot:

Pjatk 4.1. 17:00 Blidotenisowy wječor za dźěći a dorosćenych (wot 19 hodź.) na žurli Konječanskeho towarstwoweho domu „Delany“

  19:00 Koncert z dujerskej skupinu Meridian-Brass w Slepjanskej cyrkwi

Sobotu 5.1. 9:00 Hwězdni spěwarjo ducy po Smječkecach a Łusču

  9:30 Hwězdni spěwarjo ducy po Hórkach, Jaseńcy a Zejicach

  10:00 Zymski Kulowski cup w tamnišej wjacezaměrowej hali

  11:45 Wuhladko w telewiziji MDR

  15:30 20. halowy koparski turněr wo pokal TCM w Chróšćanskej „Jednoće“

  19:30 Wulka operetna gala na hłownym jewišću Budyskeho NSLDź

  19:45 Předstajenje a čitanje z noweje knihi „Sej statok stajili“ wot a z Křesćanom Krawcom w Chróšćanskej putniskej hospodźe

  20:00 Koncert z jazzowym trubkarjom Maikom Krahlom w Budyskim Kamjentnym domje

Njedźelu 6.1. 10:00 Zetkanje traktorow na Horje

  10:00 Hwězdni spěwarjo ducy po Chrósćicach, Nuknicy, Prawoćicach a Kopšinje

  10:00 Dwurěčne kemše z fararku Katharinu Köhlerowej a chórom Łužyca w Žylowje

  13:00 Early blackbird – Nowolětne płuwanje w Hózku

  14:00 Hudźbny nyšpor z muskim chórom Delany w Ralbičanskej cyrkwi

  14:00 Hodowny koncert Chróšćanskeho cyrkwinskeho chóra w tamnišim Božim domje

Protyka (28.12.18)

pjatk, 28. decembera 2018 spisane wot:

Pjatk 28.12. 18:00 „Zymske njebjo nad Budyšinom“ w Budyskej hwězdarni

Sobotu 29.12. 15:00 Hodownička Serbskich skawtow ze spěwnym wječorkom we Worklečanskim Don Boskowym domje

  17:00 Hodowny koncert chóra Meje ze slědowacej zabawu z překwapjenku w Radworskej „Meji“

Njedźelu 30.12. 17:00 Hodowny koncert chóra Lipa w Róžeńčanskej putniskej cyrkwi

  17:00 Kónclětny koncert Serbskeho ludoweho ansambla na žurli Budyskeho SLA

Póndźelu 31.12. 9:30 52. Budyski silwesterski běh na Młynkec łuce

  13:00 40. Oberlichtenauski silwesterski běh

  15:30 Silwesterski koncert Serbskeho ludoweho ansambla na žurli Budyskeho SLA

  17:00 Silwesterski koncert we Wojerowskej Łužiskej hali

  19:00 Kónclětny pišćelowy koncert w Budyskej Michałskej cyrkwi

  19:00 Silwesterski hudźbny nyšpor z meditacijemi ke kóncej lěta w Baćońskej cyrkwi

  19:30 Silwesterski koncert Serbskeho ludoweho ansambla na žurli Budyskeho SLA

  21:00 Pišćelowy koncert na proze lěta w Kamjenskej hłownej cyrkwi swj. Marje

  22:00 Silwesterski program NSLDź w Budyskim Dźiwa­dle na hrodźe

Štwórtk 3.1. 19:30 3. filharmoniski koncert – nowolětny koncert – Noweje Łužiskeje filharmonije na hłownym jewišću Budyskeho NSLDź

Protyka (21.12.18)

pjatk, 21. decembera 2018 spisane wot:

Sobotu 22.12. 16:00 Pišćelowa hudźba k adwentej w Budyskej tachantskej­ cyrkwi

  16:00 Adwentne popołdnjo w Ptačečanskej (Tätzsch­witz) šulskej a domizniskej stwě

  17:00 Adwentny koncert holčeho komorneho chóra Budy­skeje wokrjesneje hudźbneje šule w hornim foyeru Budyskeje radnicy

  19:00 Nócny wolejbul towarstwa Pawk

Njedźelu 23.12. 10:00 Hody na Mortkowskej Jakubecec twjerdźiznje

  15:00 Ruski baletny festiwal Moskwa předstaji balet „Łuskač“ na hłownym jewišću Budyskeho NSLDź

  16:00 Klankodźiwadło NSLDź „Čerwjenawka“ w Slepjanskim SKC

  18:30 Hodowna dujerska hudźba k zakónčenju Budyskich Wjacławskich wikow na Hłownym torhošću

  19:30 Ruski baletny festiwal Moskwa předstaji balet „Kołpjowy jězor“ na hłownym jewišću Budyskeho NSLDź

Póndźelu 24.12. 14:00 Předstajenje „Hodowneje stawizny“ w Slepjanskej cyrkwi (tež 15:30 hodź.)

  14:30 Nyšpor z předstajenjom hodowneje stawizny w Budyskej Michałskej cyrkwi

  14:30 Nyšpor z předstajenjom hodowneje stawizny w Budyskej Marje-Marćinej cyrkwi

  15:00 Nyšpor z předstajenjom hodowneje stawizny w Budyskej tachantskej cyrkwi

Protyka (14.12.18)

pjatk, 14. decembera 2018 spisane wot:

Pjatk 14. do 16.12.   Adwentne Teschenske wiki we Wojerecach

Sobotu 15. a 16.12. 10:00   Wustajeńca rasoweje pjerizny w Delnjej Hórce

Sobotu 15.12. 9:00 Předań štomikow (jenož Nordmannske jědle) z Budyskeho měšćanskeho lěsa na kromje Wuježka (Wuischke) při pólnym pućiku na Čornobóh

  10:00 Zjawne posedźenje Serbskeho sejma na Njebjelčanskim gmejnskim zarjedźe

  10:00 Dohodowne paslenje w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje

  15:00 Klankodźiwadło „Tři worješki za popjelawku“ na Złokomorowskim Nowym jewišću

  15:30 Adwentny koncert Złokomorowskeho koncert­neho chóra w tamnišej cyrkwi swj. Pětra a Pawoła

  16:00 Pišćelowa hudźba k adwentej w Budyskej tachantskej­ cyrkwi

  17:00 Nakupowanje w swětle swěčkow w Złym Komorowje (hač do 21 hodź.)

  19:30 Předstajenje hodowneje stawizny po Lukašu w Smochčanskim Domje biskopa Bena

Njedźelu 16.12. 10:00 Pućowanje z rangerom Peterom Ulbrichom kołowokoło hodownych nałožkow; w Stróžanskim Domje tysac hatow

  12:00 Nakupowanska njedźela w Budyšinje (do 18 hodź.)

  15:00 Adwentne wiki w Nowej Wjesce

  16:00 Adwentne wiki w Hórkach

  16:00 Adwentny koncert SLA „Zymski čas“ w Slepjanskim Serbskim kulturnym centrumje

Protyka (07.12.18)

pjatk, 07. decembera 2018 spisane wot:

Pjatk 7. a 8.12.   Adwentne wiki w klóštrje Marijinej hwězdźe w Pančicach-Kukowje (12 do 18 hodź.)

Pjatk 7. do 23.12.   Adwentne wiki tysac hwězdow w Choćebuzu (stajnje 11 do 19 hodź.)

Pjatk 7.12. 19:00 Adwentne spěwanje z chórom Židźino w Narćanskim gmejnskim domje

  19:30 Humorno-hudźbny program z dźiwadźelnikom Michaelom Trischanom „Bórze wšak su zaso jutry“ w Slepjanskim Serbskim kulturnym centrumje

  19:30 Sceniski adwentny koncert Serbskeho ludoweho ansambla „Zymski čas“ na žurli Budyskeho SLA

Sobotu 8. a 9.12.   Adwentne wiki w Lěšćanskej (Hornow) konfizeriji Felicitas (wot 10 hodź.)

Sobotu 8.12. 9:00 Młodźinska dźěłarnička „Naš klub – kak smy orga­nizowani?“ serbskeho młodźinskeho dźěła Rěčneho centruma WITAJ w Njebjelčanskim młodźin­skim klubje

  9:30 Mikławšowy turněr wo pokal Budyskeho krajneho rady w Radworskej „Slaviji“

  11:00 Adwentne wiki w Kulowje

  14:00 Adwentne wiki w Rakecach

  14:00 Historiske adwentne wiki při rozwalinje bywšeho klóštra w Budyšinje (hač do 22 hodź.)

Protyka (30.11.18)

pjatk, 30. nowembera 2018 spisane wot:

Pjatk 30.11. do 2.12.   Swójbny kónc tydźenja kubłanskeho srjedźišća LIPA w Smochčanskim Domje biskopa Bena

Pjatk 30.11. do 23.12.   635. Budyske Wjacławske wiki

Pjatk 30.11. 19:15 Serbski filmowy wječor w Radworskim „Słodeńku“

Sobotu 1. a 2.12.   Adwentne hornčerske wiki w Hózkowskim starym­ młynje (wot 14 do 20 hodź.)

   Adwentne wiki we Wósporku (wot 15 hodź.)

Sobotu 1.12. 10:00 Dohodowne paslenje w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje

  10:00 Adwentne wiki w Njeswačidle

  11:00 Poswjećenje swj. křiža w Praze

  11:00 „Cyle małe adwentne wiki na dworje“ Brětnjanskeje dworoweje kofejownje

  14:00 Adwentne wiki w Brětni/Michałkach

  14:00 Adwentne wiki na Ćišćanskim statoku

  15:00 12. swjedźeń swěcow w Małym Wjelkowje

  17:00 Adwentne wiki w Malešecach

  17:00 Zhromadne zahajenje adwenta na Chróšćanskej nawsy ze zaswěćenjom adwentneje pychi a z dujer­skej hudźbu

  19:30 Komorny koncert „Agua e vinho – Słowjanske duwo“­ w Budyskej Röhrscheidtowej bašće SLA

Njedźelu 2.12. 9:30 Dwurěčne kemše z wužohnowanjom Slepjanskeho dźěćetka w Slepom

  14:00 Adwentne wiki w Njebjelčicach

  14:00 Adwentne wiki w Čornym Chołmcu

  14:30 Wotewrjenje hodowneje wustajeńcy we Łazowskim Domje Zejlerja a Smolerja

Protyka (23.11.18)

pjatk, 23. nowembera 2018 spisane wot:

Pjatk 23. a 24.11.   22. cyłoněmske zetkanje spěwytwórcow Hoyschrecke 2018 na žurli Wojerowskeho měšćanskeho muzeja

Pjatk 23.11.   Nakupowanska nóc w Kamjencu

  18:00 Předstajenje knihi towarstwa Kólesko wo wosom wšelakich dźěćetkach w Slepjanskej cyrkwi

  18:00 Zabawny wječor za soburejwanje ze skupinu Serbska reja z Lipska w Budyskej Röhrscheidtowej bašće

  19:45 Něhdyši korespondent telewizijneho sćelaka ZDF Joachim Jauer předstaji na Ralbičanskim „Radlubinje“ pozadki politiskeho přewróta 1989 w NDR a zwiski k druhim europskim krajam

Sobotu 24.11. 10:00 Šulerski koncert SLA „Maks a Moric“ w Choćebuskim konserwatoriju

  10:00 Dźeń wotewrjenych duri w Budyskej diakoniji

  14:30 Spožčenje Myta Miny Witkojc w awli Bórkowskeje zakładneje šule

  19:00 144. schadźowanka w Budyskim NSLDź

  19:00 Čitanje „Stari a młodźi“ z Jennipher a Carmen-Maju Antoni w Budyskim Serbskim muzeju

  19:30 2. kapičkowy wječor w Kulowje

  19:30 Kermušne reje z kapału Privileg w Smjerdźečanskim kulturnym domje

Njedźelu 25.11.   Smjertna njedźela

   Kermuša w Ralbičanskej wosadźe

   Firmowanje w Chrósćicach

Protyka (16.11.18)

pjatk, 16. nowembera 2018 spisane wot:

Pjatk 16.11. 19:30 Předstajenje rejwanskeho dźiwadła Kamenz can Dance „X“ w Kamjenskim měšćanskim dźiwadle

Sobotu 17.11. 14:00 Skonstituowanje prěnjeho Serbskeho sejma w Slepom

  16:30 Komorny koncert SLA k 90. posmjertnym narodninam Jana Rawpa na žurli Budyskeho Serbskeho muzeja

  18:30 Koncert Praskeho cyrkwinskeho chóra Cantus Amici w Róžeńčanskej putniskej cyrkwi

  19:30 1. kapičkowy wječor w Kulowskej wjacezaměrowej hali

  19:30 Wuzwolenje princa 49. sezony Serbskopazličanskeho karnewaloweho towarstwa w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  19:30 Koncert ze smyčkowym kwartetom Amaryllis w Smochčanskim Domje biskopa Bena

Njedźelu 18.11.   Kermuše w Radworju, Žuricach, Blunju, Łazu a Wulkim Wosyku

  11:00 Łužiske literarne dopołdnjo z Christianom Grashofom w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

  17:00 Předstajenje dźiwadłoweje inscenacije NSLDź „Sergej“ na Krajnych jewišćach w Radebeulu

Póndźelu 19. do 22.11.   Přijimanje pakćikow za hodownu darowansku akciju towarstwa swj. Filomeny w Smjerdźečanskim kulturnym domje (stajnje 17 do 18 hodź.)

nawěšk

  • Sernjany su swoju róčnicu prěnjeho naspomnjenja wsy před 600 lětami z wosebitym wjesnym swjedźenjom wuspěšnje woswjećili. Tule nańdźeće někotre fotowe impresije wo tym:
Zerna feierte unlängst die Ersterwähnung des Ortes vor 600 Jahren mit einem beson

nowostki LND