Protyka (26.02.16)

pjatk, 26. februara 2016 spisane wot:

Pjatk 26.2. 19:00 Podijowa diskusija na temu „domizna“ w Slepjanskej cyrkwi

  19:00 Spěwny wječor z Dieterom „Maschine“ Birrom w Lubijskim kulturnym centrumje Janska cyrkej

  19:00 Přednošk wšudźebyła Thomasa Meixnera na Kulowskim „Starym dwórnišću“

Sobotu 27.2. 9:00 Dźeń wotewrjenych duri w Sakskej kamjenjećesarskej šuli Zemicy-Tumicy

  10:00 Wiki móžnosćow we Wojerowskej Łužiskej hali

  13:00 Dźeń mineralogije we Wojerowskim wobydlerskim centrumje

  13:00 Zapust w Žylowku a Husu

  13:00 Ludowi wuměłcy debja jutrowne jejka w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Dźěłarnička serbskich ewangelskich Bjesadow w Bukecach 

  14:00 Zapust w Mosće

  16:00 „Přeco njedźelu“ – Gala ludoweje hudźby we Wojerowskej Łužiskej hali

  17:00 Prezentacija knihi wo tachantskej cyrkwi w Budyskim Serbskim muzeju

  17:00 „Dźensa hraja druzy“ – Koncert hudźbnych wučerjow w Choćebuskim konserwatorju

  19:30 Předstajenje hry „Hdyž kokula woła“ dźiwadłoweje skupiny Kulowskeho Bratrowstwa w Kulowje

  19:30 Němskorěčne předstajenje „Mój wuměrjeny kraj“ w Budyskim NSLDź

  19:30 Dźiwadłowy wječor z Utu David z Połčnicy w Žuričanskej galerij Alojsa Šołty

Protyka (19.02.16)

pjatk, 19. februara 2016 spisane wot:

Sobotu 20./21.2.  25. jutrowne wiki w Budyskim Serbskim domje

  10:00 Volleyballowy turněr wohnjowych woborow w Kulowskej sportowni

  13:00 Zapust w Drjejcach a Barbuce

  13:00 Kubłanski kurs škrabanja a wužrawanja jutrownych jejkow w Budyskim Serbskim muzeju

  17:00 Diskusija „Domizna Wojerecy?“ w tamnišim wobydlerskim centrumje

  18:00 Zetkanje debjerjow jutrownych jejkow w Budyskim Serbskim muzeju

  19:30 Předstajenje dźiwadłoweje skupiny Bratrowstwa „Hdyž kokula woła“ w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  22:00 Nócne modlenje serbskeje dekanatneje młodźiny w Ralbicach

Njedźelu 21.2. 10:00 Kwasne wiki w Kamjenskim hotelu „Město Drježdźany“

  10:00 Wodźenje po Wojerowskim měšćanskim muzeju

  13:00 Zapust w Dešnje, Hochozy a Strjažowje

  15:00 Wodźenje po Budyskim měšćanskim muzeju

  16:00 Předstajenje dźiwadłoweje skupiny Konjecy-Šunow „Wumrěć njedawa, ćeta“ we Worklecach

  16:00 Předstajenje dźiwadłoweje skupiny Bratrowstwa „Hdyž kokula woła“ w Šunowje

  18:00 Koncert z Uschi Brüning a Manfredom Krugom we Wojerowskej Łužiskej hali

Póndźelu 22.2. 13:00 Kulturny konwent we Wojerowskej kulturnej fabrice­

  18:30 Hłowna zhromadźizna TCM w Radworju

Protyka (12.02.16)

pjatk, 12. februara 2016 spisane wot:

Pjatk 12.02. 18:00 Přednošk dr. Susanny Hozyneje wo Janu Arnošće Smolerju we Łazowskim Domje Zejlerja a Smo­lerja

Sobotu 13.02. 11:00 Wodźenje w Budyskim měšćanskim muzeju po wu­stajeńcy wo srjedźowěku

  13:00 120. zapust w Rogoznje

  18:00 Zapustowy program folklorneho ansambla Slepo na žurli Slepjan­skeho SKC

  19:30 Chinski narodny cirkus we Wojerowskej Łužiskej hali

  20:00 Koncert z ost & front & herzparasit w Dźěžnikečanskej Kotołni

Njedźelu 14.02. 13:00 Zapust w Turjeju, Žylowje a Popojcach

  15:00 Wotewrjenje wosebiteje wustajeńcy „Leipziger Eierlei“ Kerstin Bischereit w Slepjanskim SKC

  15:00 Akciski dźeń za cyłu swójbu wo srjedźowěku w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy

  16:00 Předstajenje dźiwadłoweje skupiny Konjecy-Šunow „Wumrěć njedawa ćeta“ w Lejnje

  16:00 Program z kabaretistom Uwe Steimle na žurli Kamjen­skeho hotela „Město Drježdźany“

  17:30 Koncert z dujerskim orchestrom Lessingoweho města w Kamjenskim měšćanskim dźiwadle

  17:00 Program kabareta Pfeffermühle „Glaube, Liebe, Selbstanzeige“ w Budyskim Kamjentnym domje

Póndźelu 15.2. 8:30 Prózdninska zaběra Rěčneho centruma WITAJ w Hornim Hajnku w domje Jurja Brězana

Protyka (05.02.16)

pjatk, 05. februara 2016 spisane wot:

Pjatk 05.02. 19:30 Ptači kwas na žurli SLA w Budyšinje z rejemi

Sobotu 06.02. 10:30 140. zapust w Janšojcach

  12:00 Akciski dźeń w Budyskim Kamjentnym domje

  14:00 Žonjace póstnicy w Kulowje

  19:30 Ptači kwas SLA w Radworskej „Slaviji“ z rejemi

  19:30 Koncert chóra Lipa z přećelemi na Haslowskej Bizoldec žurli (po tym reje)

  19:30 Němskorěčna inscenacija „Mój wuměrjeny kraj“ w Budyskim NSLDź

  20:00 Koncert z hudźbnicu a spěwarku Emaline Delapaix we Wojerowskim Składźe čo.1

Njedźelu 07.02. 13:00 Zapust w Drjenowje a Depsku

  13:11 Wulki karnewalowy ćah po Choćebuzu

  14:00 Póstniski ćah po Šerachowje

  15:00 Wotewrjenje wustajeńcy fotografa Geralda Großy w Dešnjanskim domizniskim muzeju

  16:00 Ptači kwas na žurli SLA w Budyšinje

Póndźelu 08.02. 10:00 Zjawne wodźenje po Budyskej měšćanskej bibliotece na Hrodowej 10

  13:30 Róžowopóndźelny póstniski ćah po Kulowje

Wutoru 09.02. 10:00 Dźěćace póstnicy na Wojerowskej młodźinskej a dźěćacej farmje

  18:00 Zetkanje zwjazka „Budyšin wostanje pisany“ w Budyskim Kamjentnym domje

  19:00 Dźěłarnička wo zhotowjenju přirodneho mydła we Wochožanskim parku błudźenkow

  19:00 Přednošk w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy wo łosach (Elche) w Němskej

Protyka (29.01.16)

pjatk, 29. januara 2016 spisane wot:

Sobotu 30.1. 9:00 Posedźenje Zwjazkoweho předsydstwa Domowiny w internaće DSG Choćebuz

  9:00 „Nawi přichoda“ na Budyskej studijnej akademiji

  10:00 Dźeń wotewrjenych duri w Budyskim šulskim centrumje Carity

  14:00 Zapust w Nowej Niwje

  15:00 Mytowanski koncert „Młodźina hudźi“ na Wojerowskim Lessingowym gymnaziju

  16:00 Ptačokwasne předstajenje SLA w Chróšćanskej „Jednoće“ (dalše předstajenje w 19:30)

  19:00 Maskowy bal w Kulowskej wjacezaměrowej hali

  20:00 Kostimowy swjedźeń na žurli Kulowskeho hosćenca „K staremu dwórnišću“

  19:30 1. kapičkowy wječor Serbskopazličanskeho karnewaloweho kluba w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  20:00 Póstnička Sorabije w Lipsku

  21:00 Koncert ze skupinu Atlas Road Crew ze South Caroliny w Dźěžnikečanskej „Kotołni“

Njedźelu 31.1. 13:00 Zapust we Wjerbnje

  15:00 Finisaža wustajeńcy „Wuzwolene – Nowonakupjene twórby tworjaceho wuměłstwa w Budyskim Serbskim muzeju

  15:00 Póstnicy seniorow w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  19:30 Ptačokwasne předstajenje SLA w Kulowskej sportowej hali

Póndźelu 01.02. 10:00 Wotewrjenje měnjenskeho wobchoda na Fabrikskej dróze 50 w Budyšinje

Protyka (22.01.16)

pjatk, 22. januara 2016 spisane wot:

Pjatk 22.1. 19:30 Portretowy koncert Jana Cyža w Budyskim SLA

Sobotu 23.1. 13:30 Dźeń wotewrjenych duri we Worklečanskej ambulantnej słužbje maltezow składnostnje 20lětneho wobstaća

  14:30 Wodźenje po wosebitej wustajeńcy w Budyskim Serbskim muzeju

  16:00 Wosebity koncert Heidemarje Wiesnerec k nowemu lětu na Wojerowskim hrodźe

  18:00 Swjedźenske zarjadowanje k 25lětnemu wobstaću Serbskeho šulskeho towarstwa w Haslowje

  19:00 Wječorny ptači kwas SLA w Slepom

  19:45 Film a rozmołwa w Chróšćanskej putniskej hospodźe wo Papuwa-Nowej Gineji

Njedźelu 24.1. 16:00 Wječorny ptači kwas SLA w Bukecach

Póndźelu 25.1. 8:30 Dźeń dźiwadła za serbsku młodźinu w Budyskim Němsko-Serbskim ludowym dźiwadle

Wutoru 26.1. 9:00 Dźěćace ptačokwasne předstajenje SLA w Kamjenskim hotelu „Město Drježdźany (dalše předstajenje w 10:30)

  17:00 Posedźenje Wojerowskeje měšćanskeje rady

Srjedu 27.1. 14:00 Wopominanje woporow nacionalsocializma při pomniku při Budyskej wagonowni

Štwórtk 28.1. 9:00 Dźěćace ptačokwasne předstajenje SLA w Choćebuskej měšćanskej hali (dalše předstajenje w 11:00)

  18:30 Posedźenje gmejnskeje rady Ralbicy-Róžant

Protyka (15.01.16)

pjatk, 15. januara 2016 spisane wot:

Pjatk 15.1. 19:30 Ptačokwasny program SLA w Hochozy

Sobotu 16.1. 14:00 Halowy koparski turněr wo pokal Towarstwa Cyrila a Metoda w Chróšćanskej „Jednoće“

  16:00 Swójbne předstajenje dźěćaceho ptačokwasneho programa SLA na žurli SLA

  19:00 Jolka-swjedźeń w Nuknicy

  19:30 Wosebity koncert Heidemarje Wiesnerec k nowemu lětu na žurli Budyskeho Serbskeho muzeja

  19:30 Kapičkowy wječor Kulowskeho karnewaloweho towarstwa w sportowni

Njedźelu 17.1. 16:00 Ptačokwasny program SLA w Nowej Niwje

  14:00 Swójbne popołdnjo Bratrowstwa w Salowje

Póndźelu 18.1. 8:30 Premjera dźěćaceho ptačokwasneho programa SLA „Hawron Hawštyn“ w Budyskim NSLDź

Wutoru 19.1. 8:30 Dźěćacy ptačokwasny program SLA w Budyskim NSLDź (dalše předstajenje w 10:30)

Srjedu 20.1. 8:30 Dźěćacy ptačokwasny program SLA w NSLDź

  19:00 Hłowna zhromadźizna Domowinskeje skupiny Pančicy-Kukow w rumnosći nad wohnjowej woboru na klóšterskim dworje

Štwórtk 21.1. 8:30 Dźěćacy ptačokwasny program SLA w Budyskim NSLDź (dalše předstajenje w 10:30)

Protyka (08.01.16)

pjatk, 08. januara 2016 spisane wot:

Pjatk  8.1. 19:00 Nowolětny koncert SLA we Wjelećanskim hosćencu „Haus Bergland“

Sobotu   9.1. 10:00 Dźeń wotewrjenych duri na Wojerowskim ewangelskim gymnaziju Johanneum

  14:30 Hłowna zhromadźizna Wojerowskeho wuměłstwoweho towarstwa na hrodźe

  19:00 Lětny swjedźeń Bratrowstwa w Sulšečanskim kulturnym domje z premjeru dźiwadłoweje hry „Hdyž kokula woła“

Njedźelu 10.1. 14:30 Hodowny hudźbny koncert „Dźak a chwalba“ w Budyskej Marje-Marćinej cyrkwi

  17:00 Nowolětny koncert SLA we Wósporskej Třělerni

Póndźelu 11.1. 10:00 Wodźenje po Budyskej měšćanskej bibliotece

Wutoru 12.1. 9:30 Předstajenje NSLDź „Dźěći kralow“ w Radworskim Katolskim dźěćacym domje Alojs Andricki

Srjedu 13.1. 18:00 Wodźenje po wosebitej wustajeńcy nowonakupjenych twórbow w Budyskim Serbskim muzeju

  19:00 Přednošk Jurja Łušćanskeho w Budyskim Serbskim muzeju wo nazhonjenjach při zběranju

Štwórtk 14.1. 16:00 Serbske blido w Berlinskej kofejowni Einstein na Friedrichowej 206

  16:30 Posedźenje předsydstwa župy Delnja Łužica w Choćebuskim Serbskim domje

  18:30 Zhromadźizna zarjadniskeho zwjazka Při Klóšterskej wodźe w Pančicach-Kukowje

Protyka (30.12.15)

srjeda, 30. decembera 2015 spisane wot:

Sylwester 31.12. 15:30 a 19:30 Nowolětny koncert w Budyskim SLA

  17:00 Silwesterski koncert ze Sinfoniskim orchestrom Wojerecy w tamnišej Łužiskej hali

  19:00 Silwesterski hudźbny nyšpor w Baćonju

  19:00 Wulki silwesterski swjedźeń na Jakubecec twjerdźiznje w Mortkowje

  19:00 Koncert z komornym orchestrom Concentus Vocum w Budyskej Michałskej cyrkwi

  21:00  Pišćelowy koncert w Kamjenskej Marinej cyrkwi z kantorom Michaelom Pöchu

  23:00 Silwesterski pišćelowy koncert na Silbermannowych pišćelach z Lucasom Pohlu w Chróstawje

Nowe lěto 01.01. 17:00 Nowolětny koncert z Nowej Łužiskej filharmoniju we Wojerowskej Łužiskej hali  

  21:00 Nowolětny hudźbny swjedźeń w Budyskej diskotece Shakespeare

Sobotu 02.01. 19:45 Gabi Nowottnick přednošuje w Chróšćanskej Gerdesec hospodźe wo putnikowanju w Šwicarskej

Njedźelu 03.01. 10:30 Hodowna pišćelowa hudźba w Budyskej tachantskej cyrkwi

  14:00 Hodowny koncert w Chróšćanskej wosadnicy

  15:00 Wulka operetowa gala w Budyskim NSLDź 

  16:00 Nowolětny koncert z Nowej Łužiskej filharmoniju w Nišćanskim wobydlerskim domje

  16:45 Hodowna pišćelowa hudźba w Budyskej MarjeMarćinej cyrkwi

Protyka (23.12.15)

srjeda, 23. decembera 2015 spisane wot:

Patoržicu 24.12. 10:00 Hody w Biskopičanskim zwěrjencu

   14:00 Hodowna bajka „Knjeni Móškowa“ (němsce) we Woje­rowskej Łužiskej hali (tež w 16 hodź.)

  20:00 Boža nóc w kapałce klóštra Marijineho doła we Wos­trowcu

  22:00 Bjesada „Hody wupadnu“ w Budyskim Kamjentnym domje

Prěni dźeń hód 10:00 Serbske kemše w Choćebuskej klóšterskej cyrkwi

  11:00 Mjezynarodna hodowna nutrnosć za ćěkancow w Budyskim NSLDź

  14:00 Balet „Łuskač“ (Nussknacker) w Žitawskim Gerharta Haupmannowym dźiwadle

  14:00 Historiske kejžorske hody na twjerdźiznje

a w klóštrje Oybin

  16:00 Inscenacija „Wosoł&wóslik“ (němsce) w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

  16:00 Klankodźiwadło „Hodowna stawizna“ (němsce) w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

  17:00 Bajka „Djed Moroz – Dyrdomdeje w kuzłarskim lěsu“ w Budyskim NSLDź

Druhi dźeń hód 19:30 Předstajenje „Hodowna stawizna“ (němsce) w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

  19:30 Inscenacija „Die Nervensäge“ w NSLDź

  20:00 Opera „Der Freischütz“ w Zhorjelskim dźiwadle

  20:00 Metalowy koncert „Power of Expression“ w Budyskim Kamjentnym domje

Njedźelu 27.12 10:00 Wodźenje po Wojerowskim zwěrjencu

  11:00 Bajka „Djed Moroz – Dyrdomdeje w kuzłarskim lěsu“ w Budyskim NSLDź

nawěšk

  • Sernjany su swoju róčnicu prěnjeho naspomnjenja wsy před 600 lětami z wosebitym wjesnym swjedźenjom wuspěšnje woswjećili. Tule nańdźeće někotre fotowe impresije wo tym:
Zerna feierte unlängst die Ersterwähnung des Ortes vor 600 Jahren mit einem beson

nowostki LND